Osvětlení akvária

Osvětlení akvária je velice důležité nejen pro rybičky, které se v akváriích obvykle nacházejí. Světlo by se mělo rozdělovat na denní a noční osvětlení. Pro rybičky žijící v akváriu je délka dne asi 12hodin a proto je vhodné po dobu 12hodin osvěcovat akvárium denním světlem nebo žárovkami, které působí jako denní světlo. Ve vodě je denní světlo přeci jenom trošku jiné než na pevnině a tak se prodávají speciální žárovky, které působí pod hladinou jako denní světlo. Osvícení akvária se během roku nijak nemění a není závislé na jednotlivém ročním období.

Nevhodné osvětlení akvária rybičky stresuje. Proto je dobré se před výběrem nejen denního, ale i nočního osvětlení poradit s odborníky. Ranní přechod ze tmy do světla nesmí být prudký, protože by to rybám mohlo způsobit šok a poté i smrt. Proto není dobré zapínat světlo v akváriu ihned, ale doporučuje se rozsvítit světlo v dané místnosti, kde se akvárium nachází. Tak se rybičky mohou bezpečně připravit na to, že je den a postupně si zvykat na světlo. Mnoho akvárií má v sobě rosliny, které zajišťují lepší fotosyntézu. Pro tyto rostliny musí být zvoleno vhodné osvětlení, při kterých příliš nebudou růst, ale zároveň budou vyživovány a nezemřou.

Pro tyto rostliny se doporučují zářivky s červeným spektrem, které v nich převažuje.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram